пʼятницю, 1 січня 2016 р.

12 страв на Святий вечір Накриваємо смачний пісний стіл на Святвечір


Вечірня трапеза на Святий вечір, 6 січня, завжди супроводжувалася багатьма традиціями і обрядами. Напередодні Різдва церква наказує строгий піст – цілий передріздвяний день віруючим не можна було їсти й пити. 


У Святий вечір вечеря є першою трапезою цього дня. Також в цей вечір закінчується 40-денний передріздвяний піст. За стіл можна сідати з появою на небі першої зірки, в пам’ять про Віфлеємську зірку, що сповістила пастухам про народження Христа. Традиційно на стіл ставиться 12 пісних страв.


 При цьому обмеження в продуктах не є, як це може здатися на перший погляд, проблемою. Адже навіть без м’яса і майонезу можна приготувати масу смакоти. При цьому додатковим плюсом буде те, що кожне з страв – це багате джерело вітамінів і мінеральних речовин, які не лише підтримують імунітет, але і примножують сили і здоров’я. 


 «У місті» зібрав 12 найпопулярніших пісних страв, які варто приготувати на Святвечір. 


Різдвяна кутя Різдвяна кутя Кутя 


Найголовніше блюдо на Святвечір – кутя або кутя. Її готують два рази в році – на Різдво і Хрещення. Саме з куті прийнято починати трапезу 6 січня, і різдвяне застілля – на наступний день. Після Святвечора кутю залишають на ніч на столі – щоб душі померлих предків теж скуштували частування. Приготувати кутю дуже просто. Зараз в супермаркетах продаються спеціальні набори для приготування цієї страви – пшениця, сухофрукти, мед, мак, горіхи. Але можна купити всі продукти окремо. 

Якщо не любите пшеницю, за основу можна взяти ячмінь або рис. Заправляють злаки тертим маком, горіхами, медом та узваром. Деякі господині готують кутю на основі пророслої пшениці. Таке блюдо дуже корисно, тому що в ньому міститься комплекс вітамінів В і білок, а горіхи, курага, родзинки і мед багаті бета-каротином, вітамінами (В, С, Е, К, РР) і мікроелементи (калій, магній, кальцій, залізо, марганець).



 Узвар 

 Без узвару в старовину не обходилося жодне Різдво. І якщо кутя – господиня різдвяної трапези, то узвар – господар. Раніше компот із сухофруктів був найпоширенішим напоєм в Україні.
 Вариться узвар із сушених яблук, груш, сливи, абрикоси з кісточкою, а також ягоди глоду, шипшини. У сушених фруктах і ягодах зберігаються вітаміни, недолік яких наш організм особливо відчуває взимку. Крім того, узвар регулює роботу шлунку і кишечника, а також позитивно впливає на роботу судин. Тому пити його рекомендується не тільки на Різдво, але й впродовж усіх зими. 










Вінегрет 


 Українці обожнюють цей нехитрий салат. Він дешевий і простий у приготуванні. Але головна його заслуга – повний набір мінеральних речовин і вітамінів, необхідних людині. Традиційно вінегрет готується з варених (картопля, буряк, морква, квасоля), сирих (цибуля і петрушка) та маринованих (огірки) овочів. Овочі для салату нарізаємо кубиками, а заправляємо вінегрет олією. Воно допомагає краще засвоюватися бета-каротину, яким багата морква, і є основним джерелом вітаміну Е.





Вареники з картоплею грибами 


 Тісто для вареників краще готувати з пшеничного борошна грубого помелу, так як вона багата вітамінами В і Е і краще засвоюється організмом, ніж борошно вищого гатунку. Начинка для вареників – картопля, зварена в мундирі. Саме в неочищеному картоплі під шкіркою зберігаються корисності, зокрема, шар калію, який ми зазвичай при чищенні сирої картоплі зрізуємо.

 У картопля додаємо смажені білі гриби і цибулю. У 250 грам борошна додати щіпку сіль і перемішати. Залити в борошно 150 мілілітрів теплої води і замісити тісто. Вимісити так, щоб не було тугим. Воно повинно перестати липнути до рук, але залишатися дуже м’яким і ніжним. Накрити його плівкою і залишити на 40-60 хвилин. Почистити 400 грам картоплі і зварити в підсоленій воді. Почистити і натерти на дрібній тертці 100 грам морквини і порізати 2-3 цибулини. Пассировать овочі на оливковій олії кілька хвилин. 
Зварену картоплю розім’яти з невеликою кількістю бульйону, на якому він варився, і невеликою кількістю рослинного масла. Додати дві третини пасеровку, трохи подрібненої зелені, перцю і солі за смаком. Тісто розкачати на 100 г борошна, товщина не повинна перевищувати 2-3 милиметра. І розділити його на кружки. У центр кола покласти картопляну начинку і закріпити краю. Опускаємо вареники в киплячу та підсолену воду. Варити 5 хвилин, дістати, присмачити трохи маслом, прикрасити залишилася пасеровку і зеленню. Подавати гарячими. 





Овочеве рагу 

 Для овочевого рагу можна брати будь-які овочі (цвітна капуста, солодкий перець, кабачок, баклажан, помідори), але щоб це блюдо було особливо корисним, додайте в нього пастернак, морква, селера, і цибулю. Наріжте всі продукти кубиками, тушкуйте на невеликому вогні 40 хвилин, додайте сіль і спеції за смаком. За бажанням в рагу можна додати сушені гриби. Голубці з грибами і овочами 






Голубці з грибами і овочами 

 Оскільки 6 січня – останній день посту, то голубці прийнято готувати не з м’ясом, а з грибами і овочами.


 Вам знадобиться: капуста 


1 середній качан, 
рис (сухий) – 100-120 грам (приблизно 0,5-0,75 склянки),
помідори – 1-2 шт (не обов’язково),
цибуля ріпчаста – 1-2 штук, 
морква – 1-2 штук, 
печериці – 150-200 грам, 
часник – 1-2 зубчики, 
зелень петрушки, кропу, томатна паста чи томатний соус – 1-2 столових ложки, 
рослинна олія для смаження, сіль, 
перець,
для заливки – томатна паста чи томатний соус
 – 3-4 столових ложки, вода – 0,5-0,75 літра, сіль. 



 Приготування: 

Качан капусти вимити і розібрати на листя. Капустяне листя опускати в киплячу підсолену воду на 2-4 хвилини, поки листя не стануть м’якими. За один раз занурювати у воду по 2-3 листи. Відварені листя вийняти за допомогою шумівки і викласти на друшляк. Охолодити. C кожного листа зрізати потовщення. 

 Начинка: рис відварити до напівготовності (5 хвилин). Печериці вимити й нарізати скибочками. Помідори вимити, зняти з них шкірку і нарізати м’якоть маленькими кубиками. Часник очистити і дрібно порубати. Зелень вимити, обсушити і порубати. Цибулю очистити і дрібно порізати. Моркву вимити, очистити і натерти на крупній тертці. На розігрітій з рослинною олією сковороді обсмажити цибулю 2 хвилини, потім додати моркву і смажити разом ще 3-4 хвилини. Цибулю з морквою перекласти в миску, і на олії, що залишилася обсмажити печериці 4 хвилини. З’єднати разом: рис, цибулю з морквою, печериці, помідори, часник, зелень, сіль, перець (можна покласти 1-2 столові ложки томатної пасти) і добре перемішати начинку. На підготовлені капустяні листи викласти по півтори столових ложки начинки і скрутити голубці. Обсмажити на розігрітій рослинній олії по 2 хвилини з кожного боку. Приготувати заливку: з’єднати воду, томатну пасту, додати трохи солі і добре перемішати. 

Залити голубці заливкою, накрити кришкою і довести до кипіння на сильному вогні. Як тільки рідина закипить, зменшити вогонь до мінімального і готувати при слабкому кипінні 30-40 хвилин. Короп, тушкований з цибулею 






Короп, тушкований з цибулею 


 Оскільки піст перед Різдвом не суворий, то 6 січня можна побалувати себе стравами з риби. Це можуть бути найрізноманітніші рибні запіканки, тушкована риба, запечена в духовці з овочами, холодець із риби. Ми ж пропонуємо вам приготувати слов’янську рибу – коропа. 

 Вам знадобиться 

1 кілограм коропа, 
6 столових ложок рослинного масла, 
1 столова ложка борошна, 
2 столові ложки оцту, 
1 столова ложка цукру, горошини перцю,
 3 цибулини, зелень. 

Карп нарізати порціями, посолити, посипати меленим перцем, запанірувати в борошні і обсмажити на рослинному маслі. Цибулю злегка обсмажити на рослинному маслі. Половину покласти в каструлю, додати лавровий лист, запашний і гіркий перець, оцет і цукор. На ці продукти укласти смажену рибу, зверху посипати залишком смаженої цибулі, залити бульйоном, який приготувати з голови, кісток і плавників коропа, і тушкувати до готовності. Грибна солянка зі свіжою капустою 




Грибна солянка зі свіжою капустою 


З перших блюд на Святвечір готують або капусняк, або солянку зі свіжою капустою.
Пропонуємо вам спробувати другий варіант.

 Візьміть 12 сухих грибів, 
середній качан капусти (600-800 грам), 
70 грам моркви, 
1 корінь петрушки, 
100-150 грам ріпчастої цибулі, 
3 солоних огірка, 
3 столові ложки томат-пюре, 
10 чайних ложок рослинного масла, 
2 чайні ложки цукру, 
3 чайні ложки оцту, 
2 чайні ложки сухарів, скибочку лимона, 
1-2 маслини, сіль. 

 Гриби замочити і відварити в підсоленій воді, вийняти з бульйону, нарізати скибочками, злегка обсмажити в олії. Свіжу капусту нашаткувати, покласти в каструлю, влити трохи бульйону, додати оцет, олію, томат-пюре і тушкувати, періодично помішуючи. Коріння петрушки і моркви нарізати соломкою, додати ріпчасту цибулю і пасерувати в маслі. Потім ці овочі з’єднати з капустою, додати огірки, очищені від насіння і нарізані соломкою або ромбиками, сіль, перець і знову згасити. 

На сковороду, змащену маслом, укласти ряд тушкованої капусти, зверху покласти ряд грибів і закрити шаром тушкованої капусти, посипати сухарями і запекти в духовці. При подачі солянку полити олією і посипати дрібно нарізаною зеленню. 




Смажена картопляна бабка 

Вам знадобляться 

1 кгілограмм картоплі, 
3 столові ложки рослинної масло, перець, сіль.

 Картоплю очистити, натерти на крупній тертці, посипати сіллю, перцем, перемішати. У глибокій сковороді розігріти олію, викласти підготовлену картоплю, розрівняти і смажити, не перемішуючи. Як тільки картопля підрум’яниться знизу, зменшити вогонь, накрити сковорідку кришкою і витримати так 10-15 хвилин, щоб він спікся в одну корж. Потім за допомогою тарілки перевернути її на інший бік і продовжувати смажити, поки корж не підрум’яниться знизу. Подати як самостійне блюдо або гарнір. 




Рулет зі свіжої капусти, гречаної каші та грибів 

Такий рулет суттєво урізноманітнює пісний стіл.

Приготувати його нескладно, зате потім ваші рідні будуть у захваті від простоти й апетитного вигляду цієї страви.

 Візьміть 
1 кілограм свіжої білокачанної капусти, 
2 ст. ложки рослинної олії, 
50 г сухих грибів, 
1 склянка гречаної крупи, 
2 цибулини, сіль, перець, зелень. 

 Ошпарений качан капусти розбирають на окремі листки, зрізають ножем потовщені прожилки і укладають на рушник у вигляді смужки так, щоб кожен аркуш покривав частину сусіднього листа. На листя кладуть начинку із гречаної каші, згортають їх рулетом, укладаючи на лист, змащений олією, і запікають у духовці. Начинка: варять в’язку гречану кашу, охолоджують, додають варені рубані і підсмажені з цибулею гриби, сіль, перець, все перемішують. При подачі до столу розрізають на порційні шматки і посипають зеленню петрушки. 




Заливне з овочів 



 Таке блюдо не тільки дуже корисне і смачне – воно стане прикрасою святкового столу. Вам знадобляться цибулина, морквина, цвітна капуста, кабачок, гриби, перець солодкий, помідор, зелень, желатин. Спосіб приготування: всі овочі (крім цибулі) помити, почистити, порізати (морквину можна квіточками або зірочками). У киплячу воду кинути сіль за смаком і цибулину. Далі – морквина, цвітна капуста, гриби, солодкий перець, кабачок. Добре б додати ще брокколі і брюссельську капусту, а також можна експериментувати із зеленим горошком і кукурудзою. Важливо стежити, щоб овочі не зварилися. Для цього варимо не більше 5-7 хвилин. Гарячий овочевий бульйон (можна приготувати також рибний бульйон) зливаємо і розчиняємо в ньому желатин (15 грам на 400 мілілітрів води). Овочі викладаємо в салатницю шарами. Помідори і зелень кладемо сирими. Заливаємо ледь теплим бульйоном і в холодильник. Через 2-3 години заливне готово!




Яблука, запечені з медом і горіхами

 Купіть 
1 кілограм яблук, 
300 грам меду, 
10 грамів горіхів. 

 З промитих яблук видаліть серцевину. Яблука укладіть в сотейник, отвори в них заповніть цукром, на дно налити трохи води, запікати в духовці 15-20 хвилин. 

Смажені подрібнені горіхи змішайте з розігрітим медом і цим складом залийте яблука.




Джерело:http://yakulinar.net/

2 коментарі: